92 YIL ÖNCE BUGÜN

Atatürk Ankara’dan Konya-Adana-İçel yolu ile 20 Ocak 1925 günü trenle Mersin’e gelmiştir. Yanında eşi Latife Hanım, 2. Ordu Komutanı Fahreddin (Altay), Bayındırlık Bakanı Fevzi (Pirinççizade), Rize Milletvekili Ahmed Kudsi ve yaverleri vardır. O günlerde Ankara Orman Çiftliğinden ayrı olarak Güney’de örnek bir çiftlik kurma kararındadır. Böyle bir çiftlik için kendisine Silifke’nin Tekir Köyünde boş bir arazi tavsiye edilmiştir. Atatürk, Latife Hanım’ı Mersin’de bırakarak 27 Ocak 1925 günü akşamı İçel il merkezi olan Silifke’ye gelmiş, Vali Vekili Fahri Beyle kısa bir görüşmeden sonra Hacı Hulusi’nin iki katlı konağında geceyi geçirmiştir. Ertesi 28 Ocak 1925 günü Silifke’de Türk Ocağını ve İdman Yurdu Lokalini ziyaret eden Atatürk buradan Taşucuna geçmiş Taşucunda Sadık Taşucu’nun konuğu olmuştur. Tekir Köyünde Çiftlik yerini gören Atatürk, daha sonra burayı Hazineden bedeli karşılığında satın almıştır.

Atatürk’ün Silifke’de 27 Ocak 1925 gecesi konuk olduğu Hacı Hulusi’ye ait konağın kamulaştırılarak Atatürk Evi halinde düzenlenmesi için 1974 yılında çalışmalara başlanmıştır. Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünce 1982 yılında kamulaştırılan konak, yeniden onarılmış, 1986 yılında Atatürk Evi olarak düzenlenmiş, 2 Ocak 1987 günü de törenle ziyarete açılmıştır.

Atatürk Evi’nin alt katı İlçe Halk Kütüphanesi ve idare bölümü üst katı ise Atatürk Müzesi olarak değerlendirilmiştir. Birinci katta sofa, misafir ve oturma odaları ile mutfak bulunmaktadır. Silifke ve çevresinin etnografik eserlerinin sergilendiği salonlarda ayrıca Atatürk’ün Taşucunda Sadık Taşucu’nun evinde kaldığı zaman yattığı yatak takımı, kullandığı yemek takımları, “Gazi M. Kemal” imzalı bir tabanca, Atatürk’ün Tekir Çiftliğine ve kurduğu Tarım Kredi Kooperatifine ait belgeler, fotograflar yer almaktadır.

Kaynak: A A M, Atatürk Evleri Atatürk Müzeleri, Mehmet Önder, Türk Tarih Kurumu Basımevi 1993. ISBN: 975-16-0077-4. Sayfa:54

 

Etiketler:, , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapın