BAŞKAN TURGUT,SOGUK HAVA DEPOLARINI GEZDİ

930Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, Kırobası (Mara) Mahallesinde devam eden Sağlık Ocağının bakım ve onarım çalışmalarını yerinde inceleyerek, burada bulunan soğuk hava depolarını gezdi.

Soğuk deposunda işçilerle bir araya gelen Başkan Mustafa Turgut, paketleme, depolama, yükleme bölümlerinde incelemelerde bulundu.

‘SİLİFKE BELEDİYESİ OLARAK DOĞAL SOĞUK HAVA DEPOLARININ YASAL İŞLEMLERİNE KOLAYLIK SAĞLAYACAĞIZ’

Mara yaylasında yer alan doğal soğuk hava depolarının bölgede yetiştirilen tarım ürünleri açısından önemli bir rol oynadığını belirten Turgut, ‘Burada ki soğuk hava depolarımızla ilgili düzenleme yapılması, arttırılması, teşvik edilmesi ve depo açmak isteyenlere gerekli kolaylıkların sağlanması için bir takım çalışmalarımız var. Silifke Belediyesi olarak burada ki soğuk hava depolarıyla ilgili hassas bir çalışma içerisindeyiz.

Yöre halkımızın ve buradan ekmek yiyen işçilerimizin rahat ve daha geniş bir iş potansiyeline sahip olması bizler için önemlidir. Bu depolar sayesinde Domates, çilek, limon, mandalina, portakal, kayısı, kiraz, üzüm ve narın raf ömrü uzatılırken, ihracatın artmasına katkı sağlanıyor.

Yalnızca ihracat anlamında değil, bölgenin tarım faaliyetleri ile ilçe ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanıyor’ dedi.

‘İŞ İSTİHDAMININ ARTTIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR’

Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, “Bölgeye yapılan soğuk hava depoları ve paketleme tesisleri birçok kişiye iş imkânı sağlarken, bir yandan da raf ömrü uzatılan ürünlerin pazar payını arttırıyor. Tesislerin yapılması demek üretilen ürünlerin dalında kalmayacağı anlamına geliyor. Tarım olayını Silifke’de daha da yoğunlaştırmamız gerekiyor. Bunun için el birliğiyle ve güç birliğiyle çalışmaya hazırız. Silifke Belediyesi olarak bütün kamu, kurum ve kuruluşlar ile istişare içerisinde çalışmaya, buralardaki soğuk hava depolarının yasal düzenlemeleriyle ilgili gereken kolaylıkları sağlamaya hazırız.

Açıkta, serada ve topraksız tarımla yılın 12 ay’ı bölgemizde tarımla uğraşılmakta olup, erkenci ve alternatif ürün çeşitleri ile üreticilerin kaliteli, hormonsuz ve ilaç kalıntısı olmayan ürünler üretmesi, üreticilerimizin tarıma ne kadar önem verdiğinin göstergesidir’ diye konuştu.

SOĞUK HAVA DEPOSU İŞÇİLERİNDEN BAŞKAN TURGUT’A TEŞEKKÜR

Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut’un ziyaretinden dolayı memnun olduklarını belirten soğuk hava deposu işçileri, ‘Başkanım ziyaretinizden ötürü teşekkür ediyoruz. Dalında 60 kuruşa bile alıcı bulamayan narlar, soğuk hava depolarında saklanarak kilosu 1.5 TL’ye kadar satılıyor. Buralarda soğuk hava depoları ne kadar yaygınlaşırsa işsizlik oranı da o kadar düşer. Hatta şehirden yaylalara göç bile başlayabilir. Bu sayede hem üretici kazanır, hem çiftçi kazanır hem de biz işçiler evimize rahatlıkla ekmek götürebiliriz.

Sezonda fiyatlar çok düşük olduğu için üreticiler narları satmayıp Kırobası civarında bulunan soğuk hava depolarına getiriyor. Hasat zamanında 50-60 kuruş arasında satılan nar, kış aylarında 1.3 ila 2 TL arasında gidiyor. Kırobası civarında tonlarca nar depolarda bulunmakta ve peyderpey satılıyor. Bu depolarda tonlarca nar kış uykusuna yatırılıyor. Böylelikle bizlerde işsiz kalmamış oluyoruz’ diye konuştular.

Etiketler:, , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapın