SAĞLIĞINA SAHİP ÇIK SİLİFKE

uyuma silifkeSilifke’nin sağlık sorunu bitmek bilmiyor. Eski Hastane küçük kapasitesi yetmiyor, binası eski derken yeni hastane açıldı. Yeni hastanenin açılması sıkıntıları tam manasıyla  çözemedi. Bina olarak gerçekten büyük ve ferah olan hastane teknik donanım olarak diğer hastaneye göre yatak kapasitesi aynı sayılır ve yeni ekipmanlarla donatılmış tüm sıkıntılara çare olacak bir hastane değil. Şimdiden bile yatak bulmakta sıkıntı çekiliyor, geleceği görerek yapılmış bir yatırım değil. Daha yapım aşamasındayken dediğimiz gibi 500 yataklı kanser gibi artık çok yaygın hale gelen hastalıkların tedavisi yapılabilseydi o zaman gerçekten tebrik edilecek bir yatırım olurdu.

Birde hastanenin yeri konusu var, sağlık da bazen saniyelerin bile çok önemli olduğu zamanlar vardır; o yüzdendir ki bir hastane yapılacağı zaman yeri konusu da hafife alınacak bir konu değildir. Silifke şehir merkezine yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan bir hastane başımıza geldiği zaman bitmek tükenmek bilmeyen bir yol oluyor ve ölümlere sebep olabiliyor. Sağlık konusu Teknik olarak bu kadar eksiyle başlanacak bir konumu sizce ?

Bu eksilere bide başımıza gelen olaylardan örnek verecek olursak Şevket amcam kız meslek lisesi civarın da kalp krizi geçiriyor; ambulans geliyor kalbi çalıştırılıyor ama yolda tekrar duruyor doktorlar yoğun bakımda yatarken yolda geçen süreyi hesaplıyorlar. 3 dakikayı geçmiş ise beyin ölümü gerçekleşebiliyor. Başınıza gelince hastanenin yerinin önemini gerçekten çok iyi anlıyorsunuz. Birde burada yeterli ekipmanlar olmadığı için önemli tüm rahatsızlıklarda Mersine sevk ediliyorsunuz. Bu kadar Şehir dışında olan bir hastanede derdinize çare olmuyor.

Çok kısa zaman önce başımıza gelen olayda teknik yetersizlikten değil umursamazlıktan mı yoksa bilgisizlikten mi bilinmez ama yine  bir “Araycı”yı daha kaybettik; Beyin kanaması geçiren Mustafa ARAYCI ( Bakkal Mustafa ) baş ağrısı ve kusma şikayetiyle Silifke Devlet Hastanesine geliyor. Acilde önemsiz bir şey olarak görülerek bir saat boyunca hiç bir şey yapılmıyor. Hasta yakınlarının beyin kanaması olabileceği şüphesiyle başka doktordan ekg çekilmesini istemesiyle hemen çekiliyor ve hasta yakınları haklı çıkıyor Yaklaşık bir saat boyunca baş ağrısı, kusma, dil dolaşması gibi şikayetleri olan hastaya teşhis koyamayan doktor birde hasta yakınlarına telaş yapıyorsunuz diye çıkışıyor. ama 3 gün yoğun bakımda yatmasına rağmen Mustafa amca kurtarılamıyor. İyilik sever bakkal Mustafa’nın ölümü bile iyiliklere vesile oluyor 3 kişiye hayat veriyor.

Silifke uyudukça, daha ebedi uykuya dalanlar çok olur. Seninde başına gelmeden toplumsal tepkini göster SİLİFKE..

Etiketler:, , , , , , ,

Bir Yanıt to “SAĞLIĞINA SAHİP ÇIK SİLİFKE”


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-content\themes\boldnews\includes\theme-comments.php:65 Stack trace: #0 C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-content\themes\boldnews\includes\theme-comments.php(19): the_commenter_link() #1 C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-includes\class-walker-comment.php(179): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-includes\class-wp-walker.php(144): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-includes\class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-includes\class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #5 C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-includes\comment-tem in C:\HostingSpaces\wvyislis\selefkoshaber.com\wwwroot\wp-content\themes\boldnews\includes\theme-comments.php on line 65