YALTA’DA TÜRKİYE’Yİ SİLİFKELİ SANATÇI TEMSİL ETTİ

Ukrayna-Kırım 8. Şark Pazarı Festivali Uluslararası Ses Yarışması Yalta’da yapıldı. Türkiye’yi Silifkeli ses sanatçısı Deniz Bursalı temsil etti.

Her yıl Ukrayna-Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin bir şehrinde düzenlenen Uluslar arası 8. Şark Pazarı Festivali bu yıl Yalta’da yapıldı. Yalta’da düzenlenen uluslar arası es yarışmasına Ukrayna-Kırım Özerk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak Silifke Belediyesi Kültür Müdürü Lutfi Uğur ve ses sanatçısı Deniz Bursalı birlikte katıldılar. Düzenlenen ses yarışması ile ilgili olarak bilgi veren Silifke Belediyesi Kültür Müdürü Lutfi Uğur yaptığı açıklamada, “Şark pazarı festivalinin 8.si bu yıl Yalta’da yapıldı. Yarışmanın ilk iki gününe 22 ülkeden toplan 26 sanatçı katıldı. İki gün yapılan elemeler sonunda finalde 20 ülkeden 20 sanatçı yarıştı. İki gün süren elemeleri geçen ve finale kalan ilçemizin yetiştirdiği ses sanatçısı Deniz Bursalı bu yarışmada hem ilçemiz Silifke’yi hem Mersin’imizi hem de ülkemizi temsil etmiştir. Yarışmanın üç günü Kırım Tatar Televizyonu tarafından canlı olarak yayınlandı. Finali ise 52 ayrı ülkede yayın yapan TRT AVAZ Televizyonunun yanı sıra Belarus, Kazakistan ve  Moldova televizyonları da canlı olarak yayınladı. Yarışmanın en büyük ödülünü ise 2011 yılında Uluslararası Silifke Kültür Haftasında Türkçe Konuşan Ülkelerarası Mavi Yengeç ses yarışması birincisi Azerbaycan’lı Celal Abbasov aldı. Hem Celal Abbasov’un birinci gelmesi, hem de 2012 yılı ses yarışmasında Silifke pop müzik yarışması birincisi aynı zamanda Uluslar arası Silifke Kültür Haftası Türkçe Konuşan Ülkelerarası ses yarışması üçüncüsü Silifke’li sanatçı Deniz Bursalı’nın Yalta’da Türkiye’yi temsil etmesi Silifke’nin Uluslar arası alanda ne kadar güzel bir festival yaptığını ön plana çıkardı. 9 Eylül 2012 tarihinde yapılan final yarışmasını Beyaz Rusya Televizyonu, Kazakistan televizyonu sunucuları ile birlikte TRT AVAZ Televizyonunun yetenekli sunucusu Erhan Tarhan birlikte yaptılar” dedi.

Silifke’li ses sanatçısı Deniz Bursalı, 22 ülkenin katıldığı bir yarışmaya kendisinin Yalta’ya gelmesinde desteklerini esirgemeyen ve uluslararası kültürel organizasyonlara büyük önem Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel’e de teşekkür etti.

Etiketler:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapın